Theo Janssen en Riekie Janssen- Sintzen exposeren samen in de Kopermolen in Vaals
‘Mijn gevoel is rood’, zegt Riekie terwijl ze met een breed handgebaar door haar woonkamer in Mechelen zwaait. De huiskamer is een explosie van kleuren, met schilderijen en beelden van eigen hand. Een kunstwerk, een schilderij van de Geul die zich door het Heuvelland kronkelt staat op een schildersezel, omringd door tekenspullen van haar kleinkinderen. ‘Ben je niet bang dat één van kinderen stiekem willen ‘meeschilderen’?, vraag ik haar. ‘Nee hoor dat doen ze gelukkig niet’, antwoordt Riekie lachend. Haar partner Theo bekijkt dit alles rustig vanuit zijn stoel. Ook hij is kunstenaar, en tekent portretten, waar de emoties vanaf spatten. ‘Met mijn portretten wil ik de gevoelens die ieder mens heeft, zoals angst, blijdschap of verwondering, zichtbaar maken’.
Theo en Riekie kennen elkaar al ruim 50 jaar. Tekenen heeft hen bij elkaar gebracht. ‘Vroeger was er in onze omgeving geen aandacht voor kunst. In het onderwijs werd daar geen aandacht aan geschonken. Ik had een oom in Rotterdam, hij was schilder en hij was altijd vrolijk en dat vond ik interessant’, legt Riekie uit. ‘Dit heeft mij het eerste zetje gegeven om zelf kunstenaar te worden en naar de kunstacademie Maastricht te gaan’. Voor Theo begon het anders, zijn vader tekende veel en was zo zijn inspirator en voorbeeld. Zo kwamen ze op de Academie voor Beeldende Kunsten in Maastricht terecht. Ze werden een stel en zijn altijd samen gebleven. Ze wonen ze in Mechelen waar ook hun kinderen opgroeiden. Hun levens als kunstenaar verliepen wel verschillend. Riekie is altijd fulltime kunstenaar geweest. Ze maakt schilderijen, viltwerken en beeldhouwwerken. Theo had een baan bij het ABP, zodat hij zich alleen in zijn vrije tijd kon wijden aan portrettekenen.
‘Tekenen en schilderen is onze binding, daarom ben zo blij met deze kans om in de Kopermolen in Vaals samen een overzichtstentoonstelling van onze werken te kunnen presenteren. We willen ons ‘thuisgevoel’ meegeven aan de bezoekers. We willen laten zien hoe we nu, na een lang leven als kunstenaars, elkaar steunen in het werk wat we maken. Natuurlijk wordt er thuis ook gebekvecht, maar hoe mooi is het als Theo een werk dat ik heb geboetseerd letterlijk kleur geeft zodat het echt tot leven komt. Ik laat me inspireren door het Heuvelland, met z’n dorpen en de Geul. Theo maakt fijnzinnige portretten. Met trots kunnen we nu laten zien hoe we in verscheidenheid toch samen een tentoonstelling kunnen inrichten’, vertelt Riekie gepassioneerd.
De opening van de tentoonstelling is op zondag 5 oktober om 15.00 uur. Riekie heeft Willem Ubaghs gevraagd om de opening te verzorgen. Ze kennen elkaar al lang, en hebben een gezamenlijke passie voor modeltekenen, waarvoor ze maandelijks naar Maastricht rijden. Saskia Meertens en Hilde Vanderheijden, de bekende zangeressen uit Mechelen, maken met hun vrolijke liedjes de opening extra feestelijk. De tentoonstelling is te zien van 5 oktober t/m 16 november in de Kopermolen in Vaals. De entree is gratis tijdens openingstijden van de Kopermolen.