Iris en Yves, de jonge boeren van 't Sierveld in Mechelen, zijn vorig jaar gestart met hun regeneratieve boerderij en geven nu een update waarin zij uitleg geven over de inzichten en werkwijzen die ten grondslag liggen aan zo'n boerderij. Het is een boeiend verhaal en de moeite waard om te lezen.
Iris en Yves vertellen:
DE GROENTETUIN
De laatste weken zijn wij druk bezig geweest met de aanleg van de groentetuin. De groentetuin is een belangrijk onderdeel van de boerderij, waarbij we ons richten op lokaal geteelde seizoensgroenten. Het principe van niet graven en spitten staat centraal in onze teelwijze. Wij werken met compost en voeden op die manier de grond van bovenaf. Hierdoor blijft de bodemstructuur intact en wordt de vruchtbaarheid op een natuurlijke manier verhoogd. Deze manier vermindert bodemdichting en erosie, waardoor micro-organismen vrij kunnen bewegen en de bodem verbeteren. Dankzij de aanwezigheid van deze micro-organismen worden er op natuurlijke wijze voedingsstoffen vrijgemaakt voor de planten. Hierdoor is de noodzaak om kunstmest en pesticiden te gebruiken er niet meer, waardoor bodemvervuiling stopt en herstel van de bodem begint. Deze bodemgesteldheid is cruciaal voor de natuur en ook voor ons, want een gezonde bodem betekent gezonde groente. Als de gezondheid van de bodem groeit, groeit ook de productiviteit van de tuin. De paadjes met houtsnippers en stroken compost liggen nu netjes op hun plek, nog even en de eerste groenten mogen de grond in. Wij zijn dan ook van start gegaan met de verkoop van de eerste Sierveld groentepakketten
DE GROENTEPAKKETTEN
Met de groentepakketten van 't Sierveld eet je met de seizoenen en met het ritme van de natuur mee. Je ontvangt wekelijks een pakket verse groenten en kruiden.
Je meldt je aan voor één oogstseizoen (30 weken). Daarmee ben jij het hele seizoen verzekerd van heerlijke verse groenten en help je ons natuurinclusief bedrijf. Met het bestellen van een groentepakket help je ook de natuur een handje. Dank zij jou herstellen we de bodem op dit prachtige stuk land en laten we de biodiversiteit opbloeien. Aanmelden kan via onze website www.sierveld.nl
DE WINKEL
In mei aanstaande wordt de winkel geopend. Voorlopig in de open schuur. De openingsdagen zijn Woensdag en Zaterdag. De kleine stal wordt dit jaar nog verbouwd tot winkel en in 2025 in gebruik genomen.
PLUKTUIN
Ook alle zaden voor de bloemenpluktuin zijn besteld en binnenkort gaan we voorzaaien. Deze zomer kan iedereen terecht in de tuin en zelf een mooi boeket samenstellen.
BOMEN PLANTEN
Wij gaan de eerste bomen aanplanten op 't Sierveld, een mooie fruitgaard, hagen rondom deze fruitgaard en diversiteitsstroken in de groentetuin. Zo staan er ook vaste planten in de groentetuin. Dit heeft meerdere voordelen. De biodiversiteit wordt vergroot in de tuin en het is een plek waar insecten en vogels kunnen schuilen. De mycorrhiza schimmels kunnen vanuit deze vaste borders ondergronds een verbinding met elkaar aangaan.
Vervolgens is dit een voordeel voor de groenteplanten, want zij kunnen inhaken op het bestaande schimmelnetwerk van de vaste planten en zo voedingastoffen en water van plekken halen waar ze zelf niet kunnen komen. De groente gaat een symbiose aan met de mycorrhiza. Daarnaast ziet het er natuurlijk prachtig uit, die mooie bloemen, kleine fruitboompjes en struiken in de tuin.
DE TUNNELKAS
De tunnelkas is geplaatst, hier zullen we de groente en bloemen voorzaaien en in de zomer staan hier de tomaten, paprika's, aubergine en komkommers. Een heel belangrijk teeltondersteunende voorziening voor de boerderij.
DE KOEIEN
De koeien komen aan het eind van de zomer.
Binnen ons bedrijf zetten we de runderen in voor regeneratie. Door middel van begrazing helpen ze het gras onderhouden en regenereren. Wij bewegen de koeien door het landschap via de principes van rotatie grazen. Deze manier van begrazing slaat koolstof op in de grond, verbetert de waterhuishouding en op termijn ontstaat er een kruidenrijk grasland. De koeien weten zelf hoe ze dit als medicijnkastje kunnen gebruiken om gezond te blijven. De stallen verbouwen wij tot potstal, zo staan de koeien op een bed van stro in de winter binnen. Deze stromest kunnen wij later composteren en gebruiken in de groentetuin. Zo proberen wij alles binnen het Sierveld met elkaar te verbinden en bouwen we aan een circulair bedrijf.
FEESTELIJKE OPEN DAG
In Mei wordt een feestelijke open dag gehouden voor de in inwoners van Mechelen en omgeving. Uitnodiging en datum volgen nog.
Wil je Iris en Yves volgen en op de hoogte blijven van de voortgang van 't Sierveld schrijf je dan in voor hun Nieuwsbrief www.sierveld.nl
Redactie: Alberdina Calsbeek