02 | Kasteel Wijlre estate (binnenplaats)


Op de binnenplaats van Kasteel Wijlre hebben we op zondag 8 mei de volgende muzikale bijdragen voor u op het programma... 

13:30 - 13:50 uur

Wielder bie Nach (WBN8). Muziek verbindt en dat laat dit elfkoppig zangensemble graag horen. Deze hechte vriendengroep zingt een breed repertoire aan a capella songs onder leiding van Ghislaine Mommer.

14:15 - 14:35 uurWielder bie Nach (WBN8).
15:00 - 15:20 uur

Cent Mille Chansons. Ghislaine Mommer (zang) en Clemens Hoffman (piano) hebben twee grote passies: muziek en Frankrijk. Zij spelen mooie Franse chansons van vroeger en nu.

15:45 - 16:05 uurCent Mille Chansons.
16:30 - 16:50 uurCent Mille Chansons.

Een stukje geschiedenis…

In mei 1652 kwam de heerlijkheid Wijlre door vererving in het bezit Johann Arnold von Wachtendonck die vrij direct na de in bezit name opdracht gaf tot de bouw van het huidige kasteel. Het kasteel was na een tweejarige bouwtijd in 1654 klaar. Het kasteel van Wijlre fungeerde, na de bouw ervan, anderhalve eeuw lang als zetel van de rijksheerlijkheid Wijlre. Het diende als woning voor de heer van Wijlre, die echter maar zelden en nooit voor langere tijd in Wijlre vertoefde, en als vergaderplaats voor de schepenbank. Met de opheffing van de rijksheerlijkheid Wijlre in 1795/1796 verloor het kasteel haar bestuursfunctie maar als woon- en lustslot braken gouden tijden aan.

Het kasteel werd gebouwd als riant residentieel kasteel in Maaslandse stijl. De Maaslandse stijl floreerde in Zuid-Limburg vooral tijdens de 17de eeuw en kenmerkt zich door het gebruik van speklagen, de afwisselende lagen van baksteenmetselwerk en mergelsteenlagen. Mergelstenen raamkozijnen en dito hoekblokken en aanzetstenen zijn andere primaire kenmerken van deze bouwstijl, die we dan ook allemaal aan het kasteel van Wijlre aantreffen. Restauraties, herstellingen en verbouwingen tijdens de 18de eeuw en de eerste decennia van de 19de eeuw werden doorgaans uitgevoerd in classicistische stijl. 

De zuidelijke kopgevel van het kasteel vormt het vanaf de openbare weg meest zichtbare deel van het complex. Tussen de vensters op de eerste verdieping zit een zonnewijzer die in eerste aanzet waarschijnlijk uit de 18de eeuw dateert. Tegen de achterzijde van het gebouw werden in 1912, in opdracht van de eigenaresse Marie Cassalette, twee terrassen gebouwd. Opvallend voor een in Maaslandse stijl opgetrokken kasteel is het ontbreken van een hoektoren.

De dienstgebouwen van kasteel Wijlre liggen symmetrisch tegenover de voorzijde van het kasteel en omvatten naast dienstwoningen ook het voormalige koetshuis en de hiertoe behorende paardenstallen. Het complex heeft een U-vormige plattegrond waarbij drie vleugels een vierkanten binnenplaats omsluiten. De westelijke open zijde is gericht naar het kasteel. De uit de 18de eeuw daterende gebouwen zijn één bouwlaag hoog en zijn grotendeels opgetrokken uit mergelsteen, enkel de buitenmuur van de zuidelijke vleugel, het van de openbare weg meest zichtbare deel van het gebouw, is net als het kasteel opgetrokken in speklagen. De alleenstaande monumentale toegangspoort is een hergebruikt restant van een toegangspartij uit de 17de eeuw en bestaat uit een poortboog tussen twee vierkante pijlers en is opgetrokken in mergel- en baksteen.

 

Kasteel Wijlre heeft één van de mooiste tuinen van Europa. Het circa drie hectare metende kasteelpark werd in 2014 genomineerd voor de prestigieuze “European Garden Award”. De historische en moderne tuin- en parkaanleg van het kasteel is van een grote cultuurhistorische en visueel-landschappelijke waarde en vertoond een vrijwel unieke ongestoorde historische gelaagdheid met lagen uit de 17de eeuw, 18de-, 19de-, 20ste en 21ste eeuw. De oude dienstgebouwen en het in 2001 gebouwde “Hedgehouse” bieden onderdak aan een deels vaste en deels wisselende kunstcollectie.  De directe omgeving van het kasteel, het Hedgehouse, de dienstgebouwen en de tuinen zijn te bezichtigen tegen betaling van een toegangsprijs.

Tekst: Leon Hupperichs | Foto’s: Laurens Hupperichs en Leon Hupperichs